Wentylacja mechaniczna daje użytkownikom możliwość podjęcia decyzji o czasie i stopniu wentylacji pomieszczeń. Jest to wykonalne dzięki temu, iż ruch powietrza wywołują urządzenia wentylacyjne, nie zaś warunki atmosferyczne (różnica temperatur, przeciągi) jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Jak wiadomo pogoda potrafi być bardzo zmienna i nieprzewidywalna. Wentylacja mechaniczna jest w pełni kontrolowana, to czyni ją całkowicie niezależną od czynników atmosferycznych. Systemy wentylacyjne można podzielić ze względu na budowę i sposób działania. Wyróżniane są:

  • Wentylacja mechaniczna wywiewna – wentylacja ta działa na zasadzie wytworzonego w pomieszczeniach podciśnienia. Wentylatory montowane na wylotach lub na wlotach do przewodów usuwają za ich pomocą stare powietrze na zewnątrz budynku. Systemy wentylacyjne równocześnie zapewniają napływ świeżego powietrza z zewnątrz za pomocą specjalnych kratek (nawietrzaków). Wentylacja całego budynku uzyskiwana jest przy pomocy centralnego wentylatora do którego podłączone są wszystkie przewody z pomieszczeń wymagających wentylacji.
  • Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna – systemy wentylacyjne tego typu wyposażone są w centrale wentylacyjne posiadające dwa wentylatory, nawiewny oraz wywiewny. Jeden wentylator przewodami zasysa stare powietrze do centrali wentylacyjnej, z której z kolei odprowadzane jest ono na zewnątrz budynku przy użyciu jednego przewodu. Natomiast drugi wentylator jednym przewodem dostarcza świeże powietrze do centrali, z której siecią przewodów trafia ono do pomieszczeń wewnątrz budynku. Taka wentylacja mechaniczna często łączona jest z odzyskiem ciepła. Posiada ona wówczas wymiennik ciepła (rekuperator) w którym wywiewane powietrze ogrzewa powietrze świeże, dzięki czemu może ono dotrzeć do pomieszczeń ciepłe.

Powietrze to życie. Dlatego można śmiało stwierdzić, iż świeże powietrze dostarczane przez cały rok do budynków jest bezcenne. Wentylacja mechaniczna umożliwia osiągnięcie takiego stanu, bez utraty ciepła poprzez nieszczelności, nawiewniki lub kratki ze wstecznym ciągiem. Warto zainwestować w systemy wentylacyjne. Oszczędzanie energii cieplnej odbywa się nie tylko poprzez użycie rekuperatora, ale również przez brak konieczności wywoływania sztucznych przeciągów. W budynku nie zbiera się wilgoć, nie ma też zaduchu ani zaparowanych szyb. Dodatkowo wentylacja mechaniczna daje pełną możliwość kontroli tego procesu, umożliwiając dobór wydajności do faktycznych potrzeb.

W szczelnych, zamkniętych pomieszczeniach zatrzymywana i zbierana jest para wodna, często niezdrowo wzrasta temperatura, gromadzą się nieprzyjemne zapachy oraz nadmiar dwutlenku węgla. Sprzyja to rozwojowi mikroklimatu alergennego. Warunki te powodują nie tylko nasilający się psychofizyczny dyskomfort organizmu objawiający się między innymi niebezpiecznym brakiem koncentracji i ciągłym zmęczeniem, ale również powoduje rozwój grzyba na ścianach. Niszczy to więc nie tylko zdrowie mieszkańców, lecz cały budynek. Schronienie i bezpieczna przystań staje się wtedy śmiertelna pułapką.
Nie podlega więc wątpliwości stwierdzenie, iż wykonywane obecnie szczelne i ciepłe budynki koniecznie wymagają zainstalowania wentylacji. Chcąc zadbać o swoje zdrowie i długowieczność budynków, należy zadbać o ciągłe dostarczanie do ich wnętrz świeżego powietrza. Montaż wentylacji jest wiec idealnym rozwiązaniem. To zabieg, który może nawet ocalić czyjeś życie.
Kiedy decydujemy się na montaż wentylacji, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw. Z pozoru banalna sprawa, w rzeczywistości niezwykle istotne jest miejsce, w którym umieścimy centrale wentylacyjne. Montaż wentylacji odbywa się przeważnie w jednym z dwóch miejsc: na strychu bądź w piwnicy. Przy podejmowaniu decyzji musimy pamiętać, iż centrale wentylacyjne powinny znajdować się w pomieszczeniu o temperaturze nie niższej niż 10̊C, przestrzennym do odpowiedniej eksploatacji i serwisowania, szczelnym i ocieplonym. Montaż wentylacji nad sypialnią też nie należy do najlepszych pomysłów ze względu na hałas jaki centrale wentylacyjne wytwarzają pracując. Należy wziąć również pod uwagę jak najprostsze rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych w całym budynku. Jeśli uwzględnimy te najważniejsze kwestie, montaż wentylacji z pewnością przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, a my będziemy mogli cieszyć się komfortem świeżego powietrza na codzień.

Przykłady instalacji wentylacji:

 

 IMG_0291 IMG_2418 IMG_0306 IMG_0303 IMG_0300 IMG_0299 IMG_0298 IMG_0297 IMG_0296 IMG_0290